Sıkça Sorulan Sorular

 • Alet Çantası

  Temel araç çantasını nasıl edinebileceÄŸinizi öÄŸrenmek için kullanıcı el kitabına bakın. Çantanızda en az bir kriko ve tekerlek sökme aletleri bulunmalıdır. Aracınızın güvenli bir biçimde kaldırılması için, kriko takma noktalarının hangileri olduÄŸunu öÄŸrenin. EÄŸer jantlarda vida varsa, alet çantanızda somun anahtarı bulunmasına dikkat edin. EÄŸer aracınızda yedek lastik bulundurmuyorsanız, lastik ÅŸiÅŸirme kitini bulmak için kullanıcı el kitabına bakabilirsiniz.

 • Araç yaşına baÄŸlı tamir gereksinimi

  Aracınız, yaşı ilerledikçe daha fazla bakım gerektirebilir. Son derece uygun fiyatlarla sunulan yedek parçalar ile tamir ve bakım hizmetleri sayesinde, Ford marka aracınızın yaşı ne olursa olsun, bu maliyetleri kontrol altında tutmanıza, sizin ve Ford marka aracınızın ihtiyaçlarını karşılayan en iyi çözümü seçmenize yardımcı oluyoruz.

 • Aracımı ne sıklıkla bakıma sokmam gerekir?

  Kullanıcı el kitabında, aracınız için geçerli bakım dönemleri hakkında bilgi verilmektedir.

 • Ömrünü Tamamlamış Araçlar YönetmeliÄŸi

  Ömrünü Tamamlamış Araçlar YönetmeliÄŸi Aralık 2009 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Ömrünü tamamlamış araçlara (ÖTA) iliÅŸkin yönetmeliÄŸin amacı, atık oluÅŸumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüÅŸüm ve geri kazanım iÅŸlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını azaltmaktır. Çevre ve Orman bakanlığı tarafından takip edilen bu uygulama, aracını bedelsiz olarak, otomotiv firmaları tarafından belirlenmiÅŸ lokasyonlara teslim etmek isteyen müÅŸterilere yönelik bir uygulamadır. Türkiye’nin her ilinde bir teslim noktası bulunmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı’na resmi olarak bildirilmiÅŸ olan bu listeler, bakanlığın sitesinden de ayrıca incelenebilir.  Daha fazla bilgi...

 • Ön Cam

  Ön camınızı düzenli olarak kontrol ederek, sıçrayan taÅŸların zarar verip vermediÄŸine bakın. Camınız kırılmış ya da çatlamışsa en kısa sürede mutlaka deÄŸiÅŸtirin. Ön camınızdaki kırık ya da çatlak, görüÅŸünüzü etkileyebilir ya da dikkatinizi dağıtabilir. Küçük çatlaklar zamanla yayılarak, camın kırılmasına neden olabilir. Camlarda oluÅŸan birçok çatlak, Ford Yetkili Satıcıları ya da Yetkili Servisleri tarafından onarılabilmektedir.

 • Ön Cam Yıkaması

  Cam suyunuzu düzenli olarak kontrol edin. Yaz ve kış aylarında, cam suyunuzda kaliteli bir katkı ürünü kullanın. Su, yoldan sıçrayan yaÄŸlı çamurun temizlenmesinde tek başına etkili olmaz, kış aylarında ise donabilir.

 • Far ve Lambalar

  Aracınızın tüm far ve lambalarını haftada bir kez kontrol edin. Kontrol sırasında, sinyal, stop ve sis farlarını da mutlaka gözden geçirin. Far ve lambaları düzenli olarak temizleyin, kötü hava ÅŸartlarında, aracınız hareketsiz haldeyken nemli bezle silin.

 • Ford marka aracım için neden alaşımlı jant almalıyım?

  SunduÄŸumuz alaşım jantlar, Ford aracınıza üç ayrı özellik katar. Şıklık, kullanışlılık ya da seçkinlik; seçim sizin. Farklı birçok seçenekle birlikte üstün kaliteli malzemeye sahip modellerden birini seçebilirsiniz. Sunulan modeller yalnızca güzel ve çekici olmakla kalmayıp, aynı zamanda, sunduÄŸumuz bütün aksesuarlarda olduÄŸu gibi, en yüksek standartlarda üretilmiÅŸlerdir.

 • Ford Orijinal Yedek Parçaları kullanmanın avantajları nelerdir?

  Ford aracınız yola, her biri diÄŸer parçalarla uyumlu ve kusursuz bir biçimde çalışmak üzere tasarlanıp, geliÅŸtirilen Ford Orijinal Yedek Parçalarıyla çıkar. Orijinal bu yedek parçalardan herhangi birinin, ilgili kriterleri karşılamayan bir parçayla deÄŸiÅŸtirilmesi, aracın güvenliÄŸini performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Ford Orijinal Yedek Parçalarının kullanılması, teknisyenlerin bu parçaları Ford'un belirlediÄŸi kalite ve güvenlik standartlarına göre en kısa sürede deÄŸiÅŸtirmesini saÄŸlar. Bu da aracınızın performansını ve deÄŸerini en üst düzeyde korur.

 • Ford Orjinal Yedek Parçaları

  Ford aracınız yola, her biri tüm diÄŸer parçalarla uyumlu ve kusursuz bir biçimde çalışmak üzere tasarlanıp, geliÅŸtirilen Ford Orijinal Yedek Parçalarıyla çıkar. Aracınızın güvenliÄŸinin ve performansının korunması için yine bu parçalarla yola devam etmesi önemlidir.

 • Hidrolik Direksiyon Sistemi

  Yağ haznesini ayda bir kez kontrol edin. Aracınızın Hidrolik Direksiyon Sisteminde mutlaka kullanıcı el kitabında belirtilen uygun hidrolik yağını kullanın. Kullanılması gereken doğru yağları Ford Yetkili Satıcınız ya da Yetkili Servisinizden temin edebilirsiniz.

 • Kaporta

  Paslanmanın önlenmesi için kaportada oluÅŸan hasarların en kısa zamanda tamir edilmesi gerekir. Aracınızın uzatılmış güvence paketi varsa, aracınızı her yıl en az bir kere Ford yetkili servisine götürün. Aracın sizden önceki sahibinin bakım ve servis kayıtlarını düzenli ve güncel tutup tutmadığını kontrol edin.

 • Lastikler

  Lastikleriniz için doÄŸru basınç düzeyini öÄŸrenin ve en az iki haftada bir, kaliteli bir ölçüm aletiyle ya da benzin istasyonlarında bulunan hava pompalarıyla lastiklerin basıncını kontrol edin. Lastiklerin yan duvarlarında kesikler olup olmadığını kontrol edin. EÄŸer lastiklerden birine sık sık hava basmanız gerekiyorsa, hava kaçıran bir deliÄŸin olması muhtemeldir. Yedek lastiÄŸinizi kontrol etmeyi de unutmayın. 

 • Mini Onarım Paketi Nedir?

  Mini Onarım Paketi (MOP) Küçücük hasarlar gözünüzde büyümesin!Ford Servis’in yeni hizmeti MOP ile Ford’unuzda oluÅŸan küçük kusurlara bakıyor ve bu hasarları büyük müdahalelere gerek kalmadan ufak bir ücret karşılığında onarıyoruz. Böylece parça deÄŸiÅŸimine gerek kalmıyor ve hem Ford’unuzun orijinalliÄŸi korunuyor hem de cebinizden cüzi bir miktar çıkmış oluyor.Parça deÄŸiÅŸimine gerek kalmadan, Ford’unuzun orijinalliÄŸini korumak istiyorsanız MOP hizmetinden yararlanmak üzere sizi de KArahisarlı Ford servisine bekliyoruz.

 • Motor Yağı

  Uzun yolculuklara çıkmadan once ve en az iki haftada bir yaÄŸ çubuÄŸunu kontrol ediniz. Aracınızın yağını ve filtresini, önerilen sürelerde deÄŸiÅŸtirtiniz. Aracınız çok yaÄŸ tüketiyorsa, bu, motorda bir sorunun belirtisi olabilir.

 • Silecekler

  Sileceklerin lastikleri zamanla aşınır ve camı kirletmeye baÅŸlar. Daha iyi performans için sileceklerin lastiklerini yılda en az bir kez deÄŸiÅŸtirmelisiniz.

 • Su

  SoÄŸutucu düzeyini düzenli aralıklarla kontrol edin ve eksilmiÅŸse tamamlayın; ancak bu iÅŸlemi yalnızca motor soÄŸukken yapın. Kışa girerken antifriz oranına baktırın. Antifriz, soÄŸutucunun donmasını engellemenin yanı sıra aynı zamanda soÄŸutma sisteminin çürümesini de engellediÄŸi için yıl boyunca kullanılması önemlidir.